FAQ

najčastejšie otázky


Nemusíte byť našim klientom, aby ste sa dozvedeli užitočné informácie z oblasti realít a obchodu s nehnuteľnosťami.
Vaše otázky píšte na na e-mail: info@stox.sk

Prečo je výhodné využiť služieb realitnej kancelárie?
Profesionálna realitná kancelária Vám ponúkne servis, ktorý Vám pomôže pohybovať sa vo svete realít pohodlnejšie. Veľké množstvo ponúk, rizikových kupujúcich či predávajúcich a iné nástrahy trhu by sa Vám pri spolupráci s realitnou kanceláriou mali vyhnúť. 
Naši realitní makléri majú vedomosti a skúsenosti, ktoré sa pre Vás stanú neoceniteľnými, či už nehnuteľnosť kupujete, predávate alebo prenajímate. Veľkou výhodou spolupráce s nami je, samozrejme aj vypracovanie kompletnej dokumentácie, pomoc pri vybavovaní hypotéky - ľahko sa tak vyhnete nevýhodnej zmluve alebo zbytočne nákladnému financovaniu nehnuteľnosti.

V čom je ralitný maklér nápomocný pri predaji nehnuteľosti?
Keďže vieme ako realitný obchod prebieha, vieme predávajúceho v mnohom usmerniť. Profesionálny realitný maklér nie je človek, ktorý nehnuteľnosť nafotí a ponuku uverejní na webe. Realitný makér je obchodník, ktorý sa o predaj Vašej nehnuteľnosti zodpovedne stará. Pravidelne s predávajúcim konzultuje možnosti trhu. Dôležita je komunikácia, správne nastavenie ceny nehnuteľnosti, zvolenie vhodného typu inzercie, výber vhodného kupujúceho apod. Všetkými týmito a mnohými ďalšími krokmi je predaj nehnuteľnosti rýchly a bezpečný. 

Ako sa určuje výška provízie pre realitnú kanceláriu pri predaji nehnuteľnosti?
Odmena (provízia) realitnej kancelárie za sprostredkovanie služieb je vecou dohody.Obvykle je provízia vypočítavaná ako určité percento zo sumy, za ktorú majiteľ nehnuteľnosť predáva. Platí ju objednávateľ služby, čo je vo väčšine prípadov predávajúci. Výška provízie sa spravidla pohybuje od 3 - 5 % z ceny nehuteľnosti, ktorú požaduje predávajúci. Pri drahších nehnuteľnostiach môže byť nižšia a naopak, pri lacných môže dosahovať aj viac ako 10 %. Provízia môže byť vyššia aj vtedy, keď realitná kancelária realizuje pre klienta mimoriadne komplikovaný obchod. 

Čo všetko je zahrnuté v provízii?
V tejto sume môžu byť zahrnuté služby: obhliadka nehnuteľnosti, stanovenie predajnej ceny, preverenie dokladov, spracovanie ponuky, inzercia na internete a v tlači, absolvovanie obhliadok so záujemcami, vypracovanie potrebnej dokumentácie (vypracovanie: Zmluva o budúcej kúpnej zmluve, Kúpna zmluva, Návrh na vklad do katastra nehnuteľností, Odovzdávací protokol apod.), dobrá realitná kancelária by v prípade potreby mala vedieť zabezpečiť pre klienta vypracovanie znaleckého posudku a taktiež aj vybavenie hypotekárneho úveru pre kupujúceho. Poplatky, ktoré spravidla hradí realitná kancelária, sú: administratívne poplatky v procese predaja – či už ide o úkony na katastri alebo notárske poplatky za overenie podpisov na zmluvách. 

Prečo uzatvoriť zmluvu s realitnou kanceláriou?
V zmluve sú jasne dohodnuté pravidlá – práva a povinnosti realitnej kancelárie i predávajúceho. Predovšetkým však: cena, ktorú požaduje predávajúci za predaj nehnuteľnosti, výška provízie, služby, ktoré realitná kancelária poskytuje v rámci provízie. Predovšetkým jasne stanovená cena je dôležitá. Niektoré realitné kancelárie inzerujú nehnuteľnosti za cenu nižšiu ako požaduje majiteľ a potom sa snažia cenu nehnuteľnosti znížiť s argumentom, že majú klienta, ktorý má síce záujem o kúpu, ale za značne nižšiu cenu. Takto môže byť predávajúci dotlačený k nevýhodnému obchodu.

Dôkladne si preto prečítajte podmienky zmluvy a uistite sa, že všetkému rozumiete a so všetkým súhlasíte, predídete tak zbytočným nedorozumeniam. A nezabúdajte: „Dobrá zmluva robí dobrých priateľov“. 


Prečo pri predaji spolupracovať iba s jednou realitnou kanceláriou? Prečo uzatvoriť exkluzívnu / výhradnú zmluvu o spolupráci?

Mnoho predávajúcich pri predaji svojej nehnuteľnosti zastáva názor „čím viacej realitiek má moju nehnuteľnosť v ponuke, tým je vyššia šanca na rýchly predaj“. Tento názor je mylný. Ako vyzerá prezentácia takejto nehnuteľnosti? Všetci realitní makléri nehnuteľnosť nafotia, zaradia do inzercie a čakajú. Kupujúci nájde nehnuteľnosť na realitnom portáli 5, 10, možno i viackrát. Vždy s inými fotografiami, iným popisom a predovšetkým s inou cenou. Záujemca tak môže nadobudnúť dojem, že táto nehnuteľnosť je „problematická“. Makléri nehnuteľnosť aktívne nepredávajú, pretože žiadny z nich nemá istotu, že za svoju prácu dostane odmenu. Preto predaj nehnuteľnosti cez viacero realitných kancelárii býva veľmi zdĺhavý.

Liekom na rýchly a dobrý predaj je exkluzívna spolupráca s jednou realitnou kanceláriou. Samozrejme, makléra (realitnú kanceláriu) vyberajte na základe osobného stretnutia, referencií a dosiahnutých úspechov. Neriaďte sa v žiadnom prípade výškou provízie. Kvalitní a skúsení realitní makléri, ktorí poskytujú prvotriedny all inclusive sevis, sú častokrát aj niekoľkonásobne drahší, ako tí, ktorí iba skúšajú šťastie na realitnom trhu a kvalita služieb je priamoúmerná výške ich provízie. Exkluzívnou spoluprácou s jednou realitnou kanceláriou zaručíte svojej nehnuteľnosti jedinečnosť, budete komunikovať iba s jedným realitným maklérom, nehnuteľnosť bude mať jasný plán predaja, informácie o nehnuteľnosti poskytnete jednému realitnému maklérovi, predaj bude rýchlejší.