Veda

Poloha v spánku má svoj význam

Jednotlivé polohy v spánku majú svoj význam a dalo by sa povedať, že si ich utvárame takmer celý život. Takzvané spánkové polohy máme zafixované už asi od detstva, no vždy sa dá nájsť niečo, prečo svoju spánkovú polohu zmeníme. Napríklad, keď je žena tehotná, tak nemôže veľmi spávať na chrbte, aby netlačila na hornú dutú žilu, ktorá by mohla obmedziť prúdenie krvi po jej tele a zároveň tak ohroziť dostatočnú výživu bábätka. Niektorým ženám býva v tejto polohe aj nevoľno, čo signalizuje, že daná žila je naozaj stláčaná a spôsobuje práve túto nevoľnosť. Takže tieto ženy sú nútené sa vzdať spánku na chrbte a spávať na boku. Ak predtým na to neboli zvyknuté, tak to môže byť dosť veľký problém a často sa v noci môžu prebudiť práve na spomínanom chrbte. To by nemalo vadiť, pretože väčšinu noci človek prespí práve na tej strane alebo boku, na ktorom zaspával.

bed-945881_1920

Takéto zaujímavosti a omnoho viac sa dozviete v článku: Ako na nás vplýva poloha https://www.segum.sk/ako-na-nas-vplyva-poloha-v-ktorej-spavame. Celý článok je venovaný polohám, ktoré si vyberáme pre svoj spánok. Či už máte svoju polohu celý život takú istú alebo ste ju zmenili, prečítajte si ako vás to môže ovplyvniť a čo všetko taká poloha signalizuje a znamená.

sleep-1209288_1920

V tehotenstve sa ženy pasujú aj s tým, že keď predtým spávali na bruchu, tak teraz tak tiež spať nemôžu. Vlastne jediné povolené polohy sú tie na bokoch, ktoré môžu byť ku koncu tehotenstva ešte oveľa náročnejšie, pretože panva sa prirodzene rozťahuje a práve tlak v noci, ktorý je na ňu vyvíjaný, môže spôsobovať bolesť. Tehotné ženy dokonca zvyknú preferovať jeden bok pred tým druhým, pretože sa im na ňom lepšie dýcha. To býva najčastejšie ľavý bok. Majú to dosť komplikované a obmedzené, ale dobrou správou je, že to netrvá večne a tieto problémy samy odídu s príchodom malého bábätka na tento svet. Potom si už ani nespomenú, že ich niečo takéto trápilo.