Nezařazené

Tri tipy na úžasné prekrytie nevzhľadných pergol či múrov

Majitelia rodiných domov alebo záhradných chát sa nezriedka stretávajú s problémom, ako zakryť opraskanú omietku na múre plota alebo starú pergolu, ktorá si už “čo-to pamätá“. Pár rád, ako si s tým poradíte, pre vás máme. Vysadiť môžete jednu zo známych popínaviek alebo naopak, stavte na menej známe druhy lián.

břečtaň
 
Berchemia racemosa
Hovoríme o liane, ktorá má domov v Japonsku a patrí do čeľade rešetliakovitých. Dorásť môže až do výšky troch metrov. Jej listy majú vajcovitý tvar, sú striedavé, tmavozelenej farby a každú jeseň opadávajú. Júl a august je obdobím jej kvitnutia, kvety má malé, krémovej až ružovkastej farby a ich usporiadanie tvorí bohaté koncové súkvetia. Z tých sa postupne vyvinú plody červenej farby, v našich podmienkach však dozrievajú až druhým rokom. Po dozretí sa farba plodov mení na čiernu. Rastlinu treba vysadiť na teplom, slnečnom a chránenom stanovisku alebo do mierneho polotieňa. Pestovanie tejto rastliny sa odporúča v teplejších oblastiach, pretože jej korene neznášajú silé mrazy, prípadne je potrebné v zimnom období dostatočne ich zakryť.
 
Ampelopsis brevipedunculata
Viničovič  krátkostopkatýsvojim vzhľadom troška pripomína vinič. Na múry alebo iné oporné body sa prichytáva úponkami, ktoré mu dovoľujú dosiahnuť do výšky asi dvoch metrov. V záhradách sa uchytila odroda „Elegans“, ktorá je veľmi známa hlavne ružovkastou farbou mladých výhonkov. Srdcovité listy majú ružovo-zeleno-bielu farbu , vykrajovaný tvar a sú opadavé. V septembri na nej dozrievajú malé, modrofialové plody. Vyžaduje si slnečné, teplé a neveterné stanovisko, po dodržaní všetkých podmienok dorastie až do výšky dvoch metrov.

pergola
 
Brečtan
Hedera helixje Brečtan popínavý, vždyzelený a veľmi obľúbený pre svoju schopnosť rásť aj na nevhodnejšom stanovisku a tiež hlavne vďaka svojej nenáročnosti. Nevadí mu ani tieň. Brečtan má však niekoľko ďalších druhov, no sú menej obľúbené. Patrí sme napríklad Hedera poetarum alebo Denta variegata, ktorá je známa svojimi až 12 centimetrovveľkými listami či Hedera colchica ´Sulphur Heart´, ktorá odoláva mrazom až 27 stupňov. Do menších záhrad alebo pod vyššie dreviny ako podrast je vhodná odroda ´Fall Favourite´.