Produkty

Koľko stojí energetický certifikát?

Možno ste sa už stretli s pojmom energetický certifikát. Znižovanie nákladov a spotreby energií je aktuálnou otázkou nielen vo svete ale aj u nás. Čoraz viac sa stretávame s rôznymi novými pojmami. Ak vám pojem energetický certifikát nič nehovorí, je treba vedieť, že ako majiteľ nehnuteľnosti by ste ho mali mať. Prvá vyhláška vstúpila do platnosti ešte v roku 2008 a dodnes prešla dlhú cestu plnú úprav a doplnkov. V dnešnom finále je napríklad potrebnou doložkou ku žiadosti o dotáciu na obnovu budov. Čo to vlastne ten certifikát je? Je dokumentom, ktorý informuje o stave hospodárenia (teda aká je spotreba) s energiami v domácnosti. Analyzuje rozsah dodávaných energií a preveruje jej zdroje.

rekonštrukcia na zníženie nákladov na energie

Podľa prísnych kritérií sú potom nehnuteľnosti zaraďované do rôznych kategórií a to škálovaním od G – teda najhoršia po A0. Dnešné novostavby musia spĺňať náročnú triedu A aby mohli byť skolaudované. Opatrenia na šetrenie energie môžu byť rôzne a nehnuteľnosť nemusí používať všetky. Avšak čím viac riešení zahrnutých do fungovania domácnosti – tým menšie náklady na bežnú prevádzku. Predstavme si niektoré Áčkové riešenia. Sú nimi teda – použitie fotovoltických panelov, podlahové vykurovanie, zateplenie obvodových múrov, zateplenie strechy, výmena okien za dobre tesniace, rovnako ako dvere či rekuperačné vetranie.

buďme ekologický aj ekonomický

Ak by ste chceli svoju domácnosť prerobiť a v rámci prerábky zahrnúť do prác zatepľovanie či iné s týchto riešení, mohla by Vám pomôcť finančná injekcia v podobe dotácie od štátu. Na požiadanie ale potrebujete vyhotoviť energetický certifikát. Na internete je možnosť nájsť dodávateľov pre túto službu. Energetický certifikát cena – je rôzna okružne od 100 eur po 300 eur. Záleží od druhu priestorov, veľkosti nehnuteľnosti… Napríklad komerčné priestory za tento dokument zaplatia viac. Ako bonus uvedieme, že aj niektoré slovenské banky pri žiadosti o hypotéku už žiadajú automatické doloženie tohto certifikátu.